logo-moskito

E-SHOP

Böker

Obrovský kaštan, který v 17. století přerostl malou řemeslnickou továrnu rodiny Bökerů v Remscheid, je nejstarší skutečností o názvu Böker, který lze vysledovat zpět. Nástroje Böker byly zjevně úspěšné, o 100 let později byly mezi předními produkty v Německu a sousedních zemích.

Vzhledem k rostoucí poptávce v neklidné politické době se Hermann a Robert Böker rozhodli v roce 1829 zahájit výrobu šavlí. Z účetních knih ze září 1830 již hovoří o týdenní produkci 2000 kusů, kterou vyrobili 64 padělků, 47 brusičů a velké množství nekvalifikovaných pracovníků. Díky rostoucímu množství nástrojů a příborů a velkým příležitostem globálního prodeje viděla rodina potřebu rozdělit úkoly, aby co nejlépe využila své zájmy. Hermann Böker proto emigroval a založil firmu H. Boker & Co. v New Yorku. Mladý Robert Böker založil svou společnost v Kanadě a později založil pobočku v Mexiku v roce 1865. To je dnes ještě na svém domácím trhu lídrem pod jménem Casa Boker.

Heinrich Böker, bratranec, překročil pouze Wupper, šel do Solingenu, kde v té době rostl německý příborný průmysl s obrovskými kroky. Spolu s Hermannem Heuserem, známým výrobcem špičkových produktů, založil Heinr. Böker & Co.

Bökers v Remscheid a jejich bratranci v zahraničí projevili velký zájem a potřebují vysoce kvalitní holicí strojky, nůžky a kapesní nože od nové společnosti Heinrich. Museli snadno označit své výrobky za zámořské trhy, protože mnoho zákazníků a spotřebitelů mělo problémy s německým jménem Böker – kromě rozšířené negramotnosti. Heinrich Böker si vybral obrovský, 200 letý kaštan, který zachytil úspěšného Remscheidera Handwerkzeug-Fabrika z rodiny Böker. Tato ochranná známka patřila firmě Remscheider s druhým logem, šipkou. Jedním z mála cenných dokumentů, které přežily úplné zničení v druhé světové válce, je reklama Böker, Remscheid, z roku 1874, na které jsou zobrazeny obě ochranné známky.

Mezi oběma společnostmi Böker vždy existoval mimořádně přátelský vztah. Tak mohl Heinrich vzít stromovou značku, Bokerův strom, přes řeku do Solingenu – bez velké hádky nebo kontroly peněz. Od té doby žádný výrobek společnosti Böker opustil závod Solingen bez této pečeti kvality. Starý kaštan byl zasažen v roce 1925, po více než 100 letech úderu blesku. Jako připomínku velkého kaštanu, který se stal symbolem kvalitních kapesních nožů ze Solingenu, umělec vytesal logo Böker z dřeva původního stromu. Dnes je kancelář vedení v Böker Baumwerk Solingen zdobí toto umělecké dílo.

Již v roce 1900 ztrácel americký trh většinu výroby společnosti Böker. Společnost H. Boker & Co. v New Yorku se velmi soustředila na příbory ze Solingenu. Kapesní nože brzy překonaly svou důležitost nůžky, holicí strojky a příbory. Poptávka rostla ještě rychleji než Solingerovo zařízení, takže Američané v New Yorku začali vyrábět kapesní nože. Vzhledem k tomu, že značka stromu byla již dobře zavedená a mezinárodní skupina Böker měla vynikající vztah k sobě navzájem, nebylo obtížné získat povolení rodiny Solingen používat stavební památku i pro americké výrobky. Od té doby existují na americkém trhu dvě odlišné linie nožů Böker, stejná ochranná známka, dokonce někdy stejná čísla výrobků, jednou vyrobená v USA a jednou v Solingenu. Pouze charakteristický znak zajistil jasnost, jednou Boker USA a jednou H. Boker Vylepšené příbory Solingen.

Během druhé světové války byl kontakt zničen. Továrna Solingen úplně vypálila. Žádný stroj, žádné nástroje, materiál katalogu ani vzory nepřežily. Několik originálů z minulosti, které máme dnes k dispozici, přežily válku v soukromých domech a byly dány k dispozici. Společnost ztratila jedno z nejcennějších aktiv: zápis ochranné známky pro americký trh byl zabaven americkým právem. John Boker jr. získala ji v New Yorku, aby ji zajistila pro distribuci amerických a německých výrobků. Brzy po válce přišel do zničené továrny nový život. Každý, kdo přežil válku věrnými kvalifikovanými pracovníky, se vrátil a pomohl obnovit budovy a výrobu a vrátit se pomalu k vysokému standardu kvality.

Získejte slevu 100 Kč

na váš další nákup

Zadejte Váš e-mail a budete dostávat informace o exkluzivních nabídkách, slevách a akcích.

od 21.5. - do 24.5.2024
KAMENNÁ PRODEJNA UZAVŘENA